Nyheter

0
Vill man skaffa sig en bättre utbildning, ta på sig större ansvar eller prestera mer ska det synas mer i lönekuvertet än det gör i dag, tycker Göran Arrius.

Vill man skaffa sig en bättre utbildning, ta på sig större ansvar eller prestera mer ska det synas mer i lönekuvertet än det gör i dag, tycker Göran Arrius.

“Akademisk utbildning bör alltid löna sig”

Akademiska utbildningar bör alltid löna sig, anser Göran Arrius, ny ordförande i Saco.

Göran Arrius blev vald till ordförande i Sveriges Akademikers Centralorganisation (Saco) den 29 augusti. Han efterträder Anna Ekström, som var Sacoordförande i nästan tio år.

En av Saco:s viktigaste uppgifter blir att verka för ökad lönespridning på arbetsmarknaden.

– Vill man skaffa sig en bättre utbildning, ta på sig större ansvar eller prestera mer ska det synas lite mer i lönekuvertet än det gör i dag, säger Göran Arrius.

– En akademisk utbildning bör alltid löna sig.

Lovordar hoppjerkor

Större rörlighet på arbetsmarknaden är en annan viktig fråga. Rörlighet är bra för individen, arbetsplatsen och samhället i stort, tycker han.

– De som man kallade för hoppjerkor förr tror jag passar ganska bra på arbetsmarknaden i dag. Att byta jobb ökar kompetensen och anställningsbarheten. Det är bra för företagen att få nya influenser och bra för samhället.

Göran Arrius tycker också att det borde vara lättare att byta från offentlig anställning till privat anställning och tvärtom.

– Det är bra om det finns olika vägar att gå när man är klar med sin utbildning.

Läs mer i Tandläkartidningen +, med mer läsning för Tandläkartidningens prenumeranter.

Saco

* Sveriges Akademikers Centralorganisation (Saco) består av 23 fackförbund och yrkesförbund med sammanlagt drygt 600 000 medlemmar.

* Det gemensamma är att medlemmarna är akademiker, men yrkesområdena och anställningsformerna varierar.

* Sveriges Tandläkarförbund är ett av Saco-förbunden.

Skriv en kommentar

  • Följ Tandläkartidningen på Facebook

Medlemsnummer och lösenord är personnummer och lösenord från tandläkarförbundet.

Glömt inloggningsuppgifter?