Blogg

0
Erik Norrman

Erik Norrman

Erik är tandläkarstudent på Karolinska institutet. Han blir färdig tandläkare våren 2012. Erik medarbetar också i Tandläkartidningen där han skriver om och för studenter. Erik bloggar om sina upplevelser på skolan.

Alla specialister under ett tak

Utanför skolan väntar inte specialisterna i varje hörn

Tidigare bloggar

2012-01-30 Häromveckan sökte jag runt på internet efter instruktionerna för ett cement vi använder på skolan

2012-01-10 Att under jullovet träffa vänner som annars studerar på annan ort har blivit lite av en jultradition

2011-12-14 I början av höstterminen kändes avståndet långt mellan tandläkarstudenten på skolan och tandläkaren ”i verkligheten”

På sjunde terminen skulle jag terapiplanera en överkäkspart på min patient. Först konsulterades en parodontolog för tandlossningsproblematiken och snart följde en protetiker för den protetiska frågeställningen.
Protetikern var själv lite osäker kring den föreslagna avtagbara part-terapin och tog in en kollega från protetikavdelningen.

Ja, en part i ök fick det allt bli ansåg protetiker nummer två. Men sedan skulle även tand 16 extraheras och rötterna såg ju en aning böjda ut på röntgen. En kirurg ansågs nu nödvändig att konsultera i frågan och in i behandlingsbåset kallades nu även käkkirurgiprofessorn.
Båset var nu till brädden fyllt med specialister med bussaronger i olika färger och patienten undrade lite nervöst varför halva lärarkåren behövde vara med och planera för en protes.

Det blir mycket vårdexpertis och en jäkligt bra protes för pengarna, svarade en av lärarna skämtsamt.
På skolan finns en ständig tillgång till expertis inom alla odontologiska specialiteter. Det är en värdefull tillgång som man under studenttiden kanske inte hinner reflektera alltför mycket över, och ofta därför tar för given.
Närheten till expertisen leder inte sällan till att en specialist konsulteras vid minsta tveksamhet i en behandling. På gott och ont.

För utanför skolan väntar inte specialisterna i varje hörn. Hur ska det då gå med alla tveksamheter som uppstår för den nyexaminerade tandläkaren på första arbetsplatsen?
Svaret är ganska självklart: de kunniga och erfarna allmäntandläkarna som förhoppningsvis finns nära till hands när tvivlet uppstår. Den stora majoriteten av Sveriges tandläkare inte är specialistutbildade och det verkar ju gå ganska bra för dem på jobbet.
Och skulle det dyka upp en frågeställning som ingen på kliniken kan svara på, kan man väl alltid kontakta en specialist. För det är man ju relativt van vid efter skoltiden.

Skriv en kommentar

  • Följ Tandläkartidningen på Facebook

Medlemsnummer och lösenord är personnummer och lösenord från tandläkarförbundet.

Glömt inloggningsuppgifter?