”Hästdoser” av lugnande medel till barn
Pojken svajade, sluddrade och blev likblek efter att han av misstag hade fått för mycket lugnande medel. (Barnet på bilden har inget med texten att göra.) Foto: Colourbox

”Hästdoser” av lugnande medel till barn

Etik 16 okt 2019
Dela artikeln
I minst två fall har barn fått för stora doser av lugnade medel inför behandling hos tandläkare. Misstagen har skett när patienterna har fått rektal Midazolam i oral dos.

Var vänlig logga in för att ta del av materialet.

Du har klickat på en låst artikel, som är exklusiv för Tandläkartidningens prenumeranter och Tandläkarförbundets medlemmar.
Logga in med ditt prenumerantnummer. Det består av sex siffror och börjar med 2 eller 3. Du hittar numret till höger på tidningens adressetikett, i vårt nyhetsbrev eller på din faktura från Tandläkartidningen.
Klicka här för att läsa mer om hur vi hanterar personuppgifter.

Om du har problem att logga in, kontakta webbredaktören: redaktionen@tandlakartidningen.se. Skicka inte ditt personnummer. Det räcker med ditt namn och din adress.

Tema

Etik

Tandläkartidningens veckonyhetsbrev
Copyright © Tandläkartidningen 2014 | Österlånggatan 43
Box 1217 | 111 82 Stockholm
Telefon 08-666 15 00 | redaktionen@tandlakartidningen.se
Ansvarig utgivare: Hilda Zollitsch