Folktandvården i Skåne beslutade i våras att sälja nio små kliniker i Skåne. Sju kliniker såldes under hösten och vintern 2012, men i slutet av december informerade folktandvården hyresvärdarna till klinikerna i Smygehamn och Veberöd att tandvårdsklinikerna på orterna inte kommer att drivas vidare.
– Vi hade flera intressenter men i slutändan bedömdes befolkningsunderlaget i Smygehamn att vara för litet. I Veberöd var det framförallt svårigheter att anpassa lokalen som var hämskon, berättar Louise Roberts, ansvarig för försäljningen vid Region Skånes avdelning för produktionsstyrning.
Sju kliniker såldes
I november köpte Ingvar Olbée, delägare i Dental Human AB i Klintehamn, kliniken i Degeberga för 35 000 kronor. Det var den andra kliniken som Dental Human AB tog över från folktandvården. I mitten av oktober köpte Ingvar Olbée kliniken i Fjälkinge för 400 000 kronor.
I november blev det också klart att Tim Anle (Tim Makhaev) fick köpa kliniken i Tyringe för 500 000 kronor. Han har tidigare arbetat på folktandvården i Perstorp.
Följande blev klart i oktober:
* Michal Wachalski, tidigare folktandvårdstandläkare, köpte kliniken i Ljungbyhed för 800 000 kronor.
* Mihaela Anton, tandsköterska, tog över tandvårdskliniken i Örkelljunga för 300 000 kronor.
* Magnus Steen, tidigare tandläkare inom folktandvården, köpte kliniken i Bjärnum för 40 000 kronor.
* Anders Elner, tandläkare i Älmhult, köpte kliniken i Lönsboda för 150 000 kronor.