Hej alla underbara läsare!
Hoppas att ni har haft en bra påsk.
Vi har påsklov och jag har åkt till Linköping för att besöka familjen. Gud vad jag behövde detta lov. Dagarna innan det är lov känner man sig oftast sliten och utmattad. Kanske är det för att man är medveten om att lovet är nära? Eller börjar stressen och ansvaret bli för mycket att hantera?
Dagarna innan lovet har varit fullspäckade med flera kurser samtidigt och många kliniska pass.
Jag har många patienter på min patientlista och det är jag tacksam för, eftersom att jag får se mycket och lära mig en hel del. Dock är antalet kliniska pass begränsade och det gör att vi studenter känner oss stressade över att klara de behandlingar som vi har planerat.
“Det är ändå något som gläder en och äntligen känns det som att hårt arbete lönar sig i slutändan.”
I slutändan delas extra pass sista året för att hinna med, men det är ändå psykiskt påfrestande att uppleva tiden som otillräcklig. Det går inte heller alltid som planerat med patientbehandlingarna och förseningar kan förekomma. Dels kan det handla om att patienten är sjuk och inte kan komma på sina tider eller att oförväntade saker sker på kliniken. Till exempel att akut smärta på en annan tand gör att man måste dröja med den planerade behandlingen, eller att en temporär krona spricker och måste göras om.
En sak som jag insett är viktiga egenskaper att besitta som student är tålamod och planering. Det är lätt att bli frustrerad när man inte har kontroll över saker och ting, men man får inte glömma hur stor utveckling man har gjort sedan utbildningens start. Första gången jag kronpreppade en tand på en docka tog det mer än 3 timmar att bli klar. Förra veckan preppade jag två tänder för första gången på en patient där det tog 2.30 timmar. Det är ändå något som gläder en och äntligen känns det som att hårt arbete lönar sig i slutändan.

Här har jag rotbehandlat, pelar och kronförsett tanden. Roligt att följa hela processen på en och samma tand.
Förra veckan fick vi mail från klinikchef om att terminen är mot sitt slut. Att läsa detta fick mig att stanna till och andas. Vad har jag lärt mig på ett år? Varför känns det som att sista terminerna går så mycket snabbare än tidigare terminer? Svaren som jag kom fram till är att vi egentligen lärt oss mycket, bara att det sker i en snabb takt.
Vi har ändå behandlat barnpatienter, fått lära oss extrahera tänder, gjort rotbehandlingar, pelare, kronor, följt ortodontiska behandlingar och auskulterat färdiga tandläkare, lagat tänder, behandlat parodpatienter och lärt oss bettfysiologi.
“Det är spännande att äntligen få se hur operationen går till. Då blir teorin också enklare att förstå.”
Innan terminens slut ska jag och min klinikpartner ta in vår första implantatpatient, där vi kommer vara med på kirurgin. Det är spännande att äntligen få se hur operationen går till. Då blir teorin också enklare att förstå.

Här har vi lärt oss bocka olika trådar på ortodontipasset; riktigt utmanande måste jag säga.
På tal om implantat, skulle vi egentligen ha preklin och presentation av olika implantatföretag för längesedan men det blev inställt. Nu har vi fått besked om att presentationerna kommer att hållas under augusti månad och då ska vi studenter vara på plats.
Förutom studier, har jag sökt sommarjobb som tandsköterska och fått plats på två kliniker i Linköping. Det är sista sommaren som tandsköterska. Gud vad nervös jag blir av att skriva detta.
Under Termin 1 och 2 var allt man önskade att bli klar med studierna och nu när jag går termin 8 vill jag ändå pausa tiden, bara njuta av att vara student och slippa alla måsten. Nu börjar jag förstå alla färdiga tandläkare som en gång i tiden sa till mig att njuta av studietiden.
Tack för att ni läser min blogg, vi hörs!

En bild på mig och mina framtida kollegor. Vi skrev om olika ämnen som kommer finnas i skolans tidning, CAVUM.