Så! Där var första raggsockan till svärfar klar!
Jag tillhör den lilla minoritet av befolkningen som tillverkar alla mina julklappar själv och så här års stickas det dygnet runt. Jag känner mig nästintill som en garnmissbrukare för tillfället. Överallt har jag ett projekt på gång; en vante i ryggsäcken, en tröja i en skål i köket, en julkula i soffan och raggsockor lite varstans.
Ni förstår kanske hur det ser ut runt mig just nu?
En av de största händelserna för mig i höstas var att jag tog hem första priset i en snabbstickningstävling i samband med en stickresa till Tallinn. Tävlingen gick ut på att lägga upp 20 maskor och sedan sticka så många rätmaskor som möjligt på fem minuter. För att försvåra uppgiften fick vi tunna stickor och tjockt garn. Av tjugo snabbstickerskor var jag klart överlägsen; 13 varv och 3 maskor. Nummer två kom över ett varv efter mig.
En annan stor begivenhet för mig under hösten var att jag har opererat bort min yngsta sons frenulum och byggt igen hans diastema med komposit. Ni som har läst om sonen tidigare vet att han är extremt tandvårdsrädd – och ja – det är mitt fel. Vi har pratat om hans ”glugg” i många, många år men han har varit för rädd och jag har känt att jag inte vill pressa honom.
En sen eftermiddag hängde han med min man till kliniken för att hämta upp mig efter jobbet och då passade vi på att göra slag i saken. Catty höll honom i handen och tröstade medan han fick bedövning. Med laserunderstöd försvann läppbandet och sedan var det fritt fram med kompositen. Efteråt var han verkligen nöjd med sig själv och tyckte han blev jättefin.
– Vilken tur att jag har en mamma som är tandläkare, sade han.
– Hur är det egentligen, mamma? Om man har E i alla ämnen men är en JÄTTETALANG för att bli tandläkare, kan man komma in på utbildningen då?
Nej, tyvärr, det finns inget sådant intag, Jacob. Man måste ha bra betyg, så är det bara.
Tanken på att en jättetalang ska kunna bli tandläkare är ju verkligen god, men vad är en jättetalang och vilka kriterier ska man gå efter?
Jag har ställt frågan till ett antal av mina patienter och helt klart kommer fingerfärdighet upp som talang nummer ett. Ingen vill ha en jättetrevlig tandläkare om personen inte är duktig med fingrarna. Det samma gäller att de inte vill ha en supersmart tandläkare med tummen mitt i hand!
Hur ska man nu hitta dessa fingerfärdiga jättetalanger? Var finns de? Hur ser de ut? Ska man kalla till audition, och vem ska i så fall sitta i juryn? Kan man tänka sig att anlita Idol-juryn rakt av med lite extra stöd från Bert Karlsson som har ett skarpt öga för just det att hitta nya supertalanger?
Finns det någon som föds med en särskilt utvecklad rotfyllningsgen eller som har en X-faktor när det kommer till att extrahera visdomständer?
Nja, tveksamt, eller hur?
Det finns nog ingen riktig bra genväg för att bli tandläkare men när det kommer till fingerfärdighet så kan den som tur är tränas upp. Och hör och häpna; på min gamla tandläkarhögskola, Det Odontologiske Fakultet i Oslo, har lärarna gått ut till alla studenter och rekommenderat dem att börja sticka för att just träna upp sin fingerfärdighet!
Så fram med garn och stickor! Kombinera nytta med nöje! I år ska Ni se att det stickas ovanligt många raggsockor till jul!