Är det lämpligt att reparera gamla kompositfyllningar?

Vetenskaplig artikel 2 maj 2013
Dela artikeln
Är det försvarligt att reparera gamla kompositfyllningar? Ja, det finns en rad kliniska situationer där reparation eller påbyggnad av gamla kompositfyllningar är lämpligt, som vid mindre frakturer av tand och fyllning, attrition och erosioner i anslutning till existerande fyllningar eller efter endodontisk behandling.
Dahl & Staxrud Läs artikeln som pdf här
Dela artikeln

Kommentera artikeln:

Endast du som är medlem i Tandläkarförbundet eller prenumerant på Tandläkartidningen kan kommentera artiklarna. För att göra det måste du logga in. Därefter måste du ange ditt namn och din mejladress.

Just nu uppdaterar vi systemet. Om problemen med inloggning kvarstår om ett dygn, kontakta webbredaktören..: redaktionen@tandlakartidningen.se. Skicka inte ditt personnummer. Det räcker med ditt namn och din adress.
Tandläkartidningens veckonyhetsbrev
Copyright © Tandläkartidningen 2014 | Österlånggatan 43
Box 1217 | 111 82 Stockholm
Telefon 08-666 15 00 | redaktionen@tandlakartidningen.se
Ansvarig utgivare: Hilda Zollitsch