Finns det skadliga ämnen i munhygienprodukter?

Vetenskaplig artikel 2 feb 2012
Dela artikeln
Munhygienprodukter regleras av kosmetikalagstiftningen. Där finns inga krav på att ingrediensernas mängd ska anges. Kan då innehållet i munsköljmedel och tandkräm vara skadliga för hälsan?
TLT 2 2012 s 54 Läs artikeln som pdf här
Dela artikeln

Kommentera artikeln:

Endast du som är medlem i Tandläkarförbundet eller prenumerant på Tandläkartidningen kan kommentera artiklarna. För att göra det måste du logga in. Därefter måste du ange ditt namn och din mejladress.

Om du har problem att logga in kontakta webbredaktören.: redaktionen@tandlakartidningen.se. Skicka inte ditt personnummer. Det räcker med ditt namn och din adress.
Tandläkartidningens veckonyhetsbrev
Copyright © Tandläkartidningen 2014 | Österlånggatan 43
Box 1217 | 111 82 Stockholm
Telefon 08-666 15 00 | redaktionen@tandlakartidningen.se
Ansvarig utgivare: Hilda Zollitsch