Annons
Annons
Zink på ytan av implantat kan döda bakterier
Foto: Colourbox
Om zink tillsätts till lagret av titandioxid på ytan av implantat ökar den bakteriedödande effekten, visar en metaanalys av en rad in vitro-studier. Ytterligare studier behövs dock, konstaterar forskarna.
För att minska risken att bakterier etablerar sig vid ett implantat kan bakteriedödande zink inkorporeras i titandioxiden på implantatets yta. Brasilianska forskare har nu gjort en systematisk litteraturöversikt och metaanalys för att undersöka hur effektiv denna metod är.
Tjugo in vitro-studier kom att ingå i analysen, med några olika sätt att mäta den bakteriedödande effekten. De visade alla en tydlig ökning av effekten om zink tillsattes, från en fördubbling till mer än en tiodubbling.
Skillnaden i effekt var stor mellan olika studier, men variationen minskade avsevärt om man delade upp studierna i subgrupper utifrån vilken metod som använts för att skapa lagret med titandioxid och zink på implantatets yta.
Forskarna drar slutsatsen att man med stor grad av säkerhet kan slå fast att zink ökar den bakteriedödande effekten hos implantatets yta. Däremot gick det inte att från de tillgängliga studierna fastställa en optimal koncentration av zink.
Författarna konstaterar därför att det behövs ytterligare studier både i laboratorium och klinik innan metoden kan börja tillämpas kliniskt.