Annons

Annons

Kliniker struntar i tillstånd för panoramaröntgen

En stor andel av de tandläkarmottagningar som genomförde undersökningar med panoramaröntgen 2011 och första halvåret 2012 saknade tillstånd för detta. Det visar en studie från Strålsäkerhetsmyndigheten.

Studien omfattar 1 704 mottagningar. Av dessa saknade 45 procent det tillstånd för panoramaröntgen som krävs enligt strålskyddslagen.
– Det är en anmärkningsvärd hög siffra. Vi har anat att tandvården inte fullt levt upp till myndighetens krav och har därför skärpt vår tillsyn. Studien visar att vi har haft rätt i våra aningar, säger Anders Wikander, inspektör på Strålsäkerhetsmyndigheten.
Den stråldos som den enskilde patienten får från röntgen inom tandvården är mycket liten, men eftersom en stor andel av befolkningen undersöks är det enligt myndigheten ändå viktigt att följa upp röntgenanvändningen.
– Nu ska alla berörda tandläkarmottagningar kontaktas och vi ska begära in deras redogörelser och tillståndsansökningar. Därefter beslutar vi om hur vi ska gå vidare, säger Anders Wikander.

Upptäck mer