Annons

Annons

Lång väg till jobb efter kompletterande utbildning

Tandläkare som läser en kompletterande utbildning har svårare att få jobb än de som läser grundutbildningen i Sverige.

Det framgår av en rapport från Universitetskanslersämbetet (UKÄ). Myndigheten har tittat närmare på etableringsgraden bland jurister, läkare, lärare, sjuksköterskor och tandläkare som har läst en kompletterande utbildning i Sverige.
Totalt sett hade 66 procent av de som gått en kompletterande utbildning etablerat sig på arbetsmarknaden ungefär ett år efter utbildningen. Av enbart tandläkarna hade bara 50 procent tagit sig in på arbetsmarknaden.
Även skillnaden jämfört med dem som läst grundutbildningen till tandläkare i Sverige var anmärkningsvärd, skriver UKÄ. Av de som tog examen från grundutbildningen 2011/12 var 94 procent etablerade på arbetsmarknaden ett år efter examen men bara 40 procent av motsvarande årskull på den kompletterande utbildningen.
Efter ungefär tre år var etableringsgraden högre, runt 78 procent för tandläkare.
UKÄ skriver att en anledning till skillnaden i etableringsgrad kan vara att nyanlända tandläkare har ett mindre kontaktnät i landet.
Läs hela rapporten på UKÄ:s hemsida.

Upptäck mer