– Det känns lite oroväckande. Om det är 10 procent som ärligt säger att de inte använder handdesinfektionsmedel blir jag lite bekymrad, för då är det antagligen fler som inte gör det i verkligheten”, säger Leona Malmberg, specialist i endodonti, doktorand vid odontologiska fakulteten vid Malmö universitet och förstaförfattare till studien publicerad i den vetenskapliga tidskriften Acta Odontologica Scandinavica.
Hon och hennes forskarkolleger har gjort en enkätstudie av hur allmäntandläkare i Sverige och Norge hanterar hygienfrågor vid endodontiska ingrepp.
Kofferdam skyddar
Leona Malmberg framhåller att tidigare forskning har visat att när människor svarar på enkäter brukar de ofta svara hur de vet att de borde göra snarare än hur de faktiskt gör. Ett sannolikt exempel på just det är hur tandläkarna i båda länderna svarade på frågan om de använde kofferdam som skyddar patienterna från infektioner vid rotbehandlingar. Där angav totalt 97 procent av tandläkarna att de använde kofferdam.
– Internationellt ser man ofta siffror på 20–30 procents användning, så 97 procent är lite extremt. Jag blev glad över siffrorna, men samtidigt måste jag säga att jag är lite svagt skeptisk till uppgifterna, säger Leona Malmberg.
Spritar händerna
Studien visar också en stor skillnad mellan de norska och svenska tandläkarna när det gäller användningen av handskar. Medan i princip samtliga norska allmäntandläkare anger att de använder handskar vid rotbehandling, är det bara knappt hälften av de svenska tandläkarna som säger sig göra samma sak.
– Det finns lite olika sätt att se på saken. Från svenskt håll ser vi att det finns ett problem med handskar. Vanliga undersökningshandskar är ju inte sterila. Därför tänker många svenska tandläkare att när man väl har satt på kofferdam och ska jobba så sterilt som möjligt, så kan man hålla händerna rena genom att hela tiden sprita dem i stället, säger Leona Malmberg.
Falsk säkerhet med handskar
När hon analyserade enkätsvaren såg hon att det är bland de tandläkare som använder handskar som de som säger sig låta bli handdesinfektionen också finns. Hon berättar att man kan känna en falsk säkerhet med handskar och tro att de är renare än vad de är.
– Men de är ju inte renare än vad handen hade varit i samma situation, säger hon.
Därför måste man byta handskar ofta och sprita mellan handskbytena, så de som hoppar över handspriten på grund av att de använder handskar gör ett misstag. Leona Malmberg vill dock inte peka ut allmäntandläkare som särskilt slarviga.
– Jag tror att det är lätt att peka finger och tänka att de andra inte sköter sig, men det här med handhygien är något vi måste jobba aktivt och kontinuerligt med, säger hon.