Annons

Annons

Vinterbilder

Att fotografera vintertid har en särskild tjusning, speciellt kan landskapsmotiv nästan ge en konstnärlig dimension åt bilderna.

Många läsare känner säkert igen namnet Erik Norrman. Inte så konstigt, han medverkar då och då med artiklar i Tandläkartidningen och bloggar dessutom på tidningens webbsida, bland annat om sina upplevelser som tandläkarstudent vid KI, Huddinge. Till våren tar han sin examen.
Vid sidan av journalistiska insatser på tidningen och sina studier har han ett stort intresse för fotografering.
[slideshow]
– Jag har alltid varit intresserad av foto, men det var nog först för fyra år sen när jag köpte en systemkamera som intresset tog fart på allvar. På termin fem gick jag också en valbar kurs och fick lära mig grunderna i fotografering, exempelvis bildredigering, berättar han.
Han fångar gärna naturmotiv på sina bilder, inte minst på vintern när ljuset är sparsamt och ger spännande effekter. Titta och njut själva, innan vintern är över för den här gången.

Upptäck mer

Från krigets Irak till Kungsholmen i Stockholm

Från krigets Irak till Kungsholmen i Stockholm

Från kriget i Irak till en tandläkarmottagning i centrala Stockholm. Ban Jamil har haft tankar på att driva eget sedan hon kom till Sverige och för två år sedan slog hon upp portarna till sin topprenoverade tandläkarmottagning. Hit kommer både nya patienter och patienter som gått till mottagningen i generationer.

Annons

Objektiv och subjektiv tuggförmåga hos äldre

Hos många äldre patienter finns behov utav väl övervägd protetisk terapi, med avsikt att åter-ställa eller bevara god oral funktion. Syftet med detta forskningsprojekt är att klarlägga vilka faktorer som är betydelsefulla för en äldre individs objektiva och subjektiva tuggförmåga.

Okategoriserade

Endodontisk behandling av traumaskadad ök incisiv

En 16-årig pojke har trångställning i båda käkarna och ska utredas inför ortodontibehandlingen. På röntgen uppvisar tand 21 en vidgning av pulparummet samt en apikal radioluscens och en remiss skickas till avdelningen för endodonti. Tanden diagnostiseras som nekrotisk med apikal parodontit och med tillägget intern resorption.

Okategoriserade

Med känsla för hantverket

Med känsla för hantverket

Sjöholm bestämde tidigt att ägna sitt yrkesliv åt tandvård. Det var ingen slump; hennes pappa arbetade nämligen som tandläkare, och hon själv tillbringade mycket tid på praktiken i unga år, både som tandsköterska, städerska och alltiallo. I samma byggnad låg även ett dentallaboratorium, och det var där hon tyckte att det mest intressanta hände, och...

Okategoriserade