Annons

Annons

Därför satsar riskkapitalisten på tandvård

Riskkapitalbolaget Axcel tog över som ägare av tandvårdskedjan Oral Care-kedjan för två år sedan. De satsar på uppköp, både för stordriftsfördelarna och för att bygga en större kedja inför en framtida försäljning.

För riskkapitalbolaget Axcel är tandvårdsbran­schen en attraktiv och växande bransch. Att patienter regelbundet blir kallade till sin tandläkare skapar också stabilitet för intäkterna, enligt bolagets vd Thomas Blomqvist.

Illustration: Mia Nilsson

Den privata tandvårdskedjan Oral Care är ute på en uttalad uppköpsresa. Köpen i Sverige, Norge och Nederländerna görs med pengar från ägaren, riskkapitalbolaget Axcel. Under Axcels två år som ägare har man gått från 14 till 44 kliniker. Samtidigt har kedjans totala intäkter gått från 400 miljoner till närmare en miljard svenska kronor om året. Detta enligt Thomas Blomqvist, ordförande i Axcels svenska bolag som äger Oral Care-koncernen.

Illustration. Mia Nilsson

– Vi förvärvar kliniker, investerar i dem och stöttar dem med rapporteringen till myndigheterna, administration, digitalisering och annat. De blir en del av kedjan och ska kunna fokusera på tandvården och att jobba vidare på sitt sätt.

Enligt den senaste årsredovisningen för 2023 var omsättningen för Oral Care-koncernen 575 miljoner kronor med ett resultat på 47 miljoner kronor. Koncernen har även gjort en nedskrivning av värdet på de inköpta bolagen på 101 miljoner. Med den nedskrivningen inräknad redovisar koncernen ett rörelseresultat på minus 54 miljoner kronor. Nedskrivningen av värdet har, enligt årsredovisningen, gjorts av styrelsen efter en bedömning av framtida affärer i koncernbolagen.

– Företaget går bra. Vårt interna mål för avkastningen på investeringen ligger på omkring 20 procent om året. Men det är inget krav, vi arbetar för att utveckla bolaget och därigenom göra vinst, säger Thomas Blomqvist.

Axcel, som startades för 30 år sedan, har med åren fokuserat sina investeringar inom hälsovård, teknologi, affärstjänster och konsumentprodukter. Likt andra riskkapitalbolag samlas pengar in från olika investerare som banker, pensionsfonder, stiftelser och även mindre fonder. 60 procent av kapitalet kommer från nordiska investerare och resten från den europeiska kontinenten.

"Vi brukar behålla bolagen i fem–sex år."

Man studerade tandvårdsbran­schen under flera år, och såg en attraktiv bransch, stabil och växande då befolkningen blir allt äldre och behåller tänderna allt längre upp i åren. Att patienter regelbundet blir kallade till sin tandläkare skapar också stabilitet för intäkterna.

När ett annat riskkapitalbolag ville sälja Oral Care slog man till, men Thomas Blomqvist vill inte berätta hur mycket pengar man har gått in med, eller hur mycket som är avsatt för nya uppköp och investeringar i kedjan. Totalt sitter Axcel på ett kapital på motsvarande 47 miljarder svenska kronor. Pengarna är fördelade på sju fonder varav fonden som bland annat investerar i Oral Care har en kassakista på drygt 9 miljarder kronor.

Axcel brukar hålla en fond vid liv i tio till tolv år. Då är det tänkt att alla investerare, utöver avkastningen de fått under åren, ska ha fått tillbaka sina pengar.

Thomas Blomqvist. Foto: Jacob Nordström

– Vi brukar behålla bolagen i fem–sex år. Men det finns inga krav på att vi ska göra det. Vi skulle kunna stanna kvar ytterligare några år om vi ser starka möjligheter att fortsätta skapa värde och utveckla bolaget, säger Thomas Blomqvist.

Han säger att målet med uppköpen av kliniker är att stärka kedjan och även den privata marknaden i stort. Axcel har en tydlig ansvarsfördelning mellan sig själv som ägare och bolagets ledning, där man styr mycket av strategier och övergripande mål.

– Varje klinik får fortsätta att driva sin verksamhet som man gjort och vill göra. Som ägare lägger vi oss heller inte i operativa ledningsfrågor. Det är ledningens jobb i dialog med klinikerna, säger Thomas Blomqvist.

Enligt Axcels hemsida är målet att Oral Care ska bli en ledande nordisk kedja. Strategin är att köpa bra fungerande kliniker för att dra nytta av stordriftsfördelar inom ekonomi, inköp och teknologisk utveckling.

Thomas Blomqvist tror inte att förslagen i den nya tandvårdsutredningen kommer att minska Axcels investeringsvilja.

– Jag tror absolut inte att detta kommer att dra undan mattan för privattandläkare. Men vi får vänta på hur det slutgiltiga förslaget blir.

Han ser dock en risk att vissa personer som är nästan 67, som kanske har stora tandvårdsbehov, kan välja att skjuta på nödvändig tandvård tills de fyller 67. Detta kan, menar han, leda till avbräck i intäkter för tandläkarna och att obehandlade tandvårdsbehov kan ge patienterna större problem.

”Som förslaget ser ut nu tror jag inte att det kommer att påverka vår lönsamhet på ett graverande sätt.”

Axcel

Totalt kapital till förfogande: 4,1 miljarder euro (47 miljarder svenska kronor).

 

Antal fonder: 7.

 

Kapital i fond som investerar i tandvård: 9 miljarder svenska kronor.

 

Investerare: Banker, pensionsfonder, stiftelser och mindre fonder.

 

Källa: Axcels hemsida augusti 2024

Han tror att det föreslagna pris­taket i form av referenspriser, riskerar att minska tillgängligheten på tandvård för äldre om privata tandläkare väljer att fokusera på yngre patienter.

– Pristaket kan ge oss och andra privata vårdgivare lägre intäkter och försämrad lönsamhet. På den positiva sidan kan reformen innebära att äldre med god ekonomi väljer mer tandvård när priset blir lägre, säger Thomas Blomqvist.

Han säger att Oral Cares lönsamhet kan hjälpas upp av att 70 procent av kedjans verksamhet bedrivs i så kallade blandade kommuner och glesbygdskommuner. Där föreslår utredningen att privata aktörer ska tillåtas att ta ut ett högre pris än pristaket. 10 procent extra i blandade kommuner och 20 procent i glesbygd.

– Vi har inte vår analys klar för var vi kan landa totalt sett. Som förslaget ser ut nu tror jag inte att det kommer att påverka vår lönsamhet på ett graverande sätt, säger Thomas Blomqvist.

Inom tre till fyra år kan Oral Care stå inför ett nytt ägarbyte. Thomas Blomqvist säger att en ny ägare brukar komma med ny energi, nya idéer och nytt kapital.

– Ett bolag brukar få en positiv upplevelse när det kommer en ny ägare som kan ta bolaget till nästa nivå. Det finns en risk att det kan gå snett, men oftast är den nya ägaren den med mest entusiasm.

Kedjornas största ägare

Praktikertjänst AB
Ägs kollektivt av de verksamhetsansvariga på ­klinikerna.

 

Colosseum Smile AB
Riskkapitalbolaget Jacobs Holding AG.

 

Aqua Dental AB (och My Dentist)
Vow Dental Holding och investmentbolaget Novax AB.

 

Distriktstandvården i Sverige AB
I-Hold Co af. 1 juli 2020 AB och riskkapital­bolaget Polaris.

 

H.F. Oral Care AB
Riskkapitalbolaget Axcel.

 

Oris Dental Sverige AB
Dotterbolag till norska Oris Dental Holding AS.

 

Orasolv Clinics AB (äger Happident)
Kapitalförvaltaren ME Enterprises Holdings AB.

 

Källa: Bolagens årsredovisningar och webbplatser

Upptäck mer