Annons

Annons

”Starta tidigt med enkla fall”

Bakom tipskalenders sjunde lucka hittar vi Maria von Beetzen, som bland annat är specialisttandläkare i oral protetik.

Maria von Beetzen

Gör: specialist i oral protetik, driver Offerdals Tandvård i Krokom i västra Jämtland. Ordförande i Riksstämmenämnden.

 

Tandläkarexamen: Karolinska institutet, 1980.

Tips:

”Underskatta inte effekten att av att ersätta tandförluster. Stabilt bett är viktigt för att tänderna skall funka högt upp i åren. Tuggförmågan har dessutom positiv inverkan på hjärnans funktion.

Oral protetik är ett livslångt lärande för behandlaren, och en fantastisk möjlighet att göra våra patienter gott. Starta tidigt med enkla fall och höj svårighetsgraden successivt.

Skaffa bra handledare/mentor, gå kurser. OCH, välkomna till Odontologisk Riksstämma 2024 Göteborg för att bli inspirerad till fortsatt utveckling!”, uppmanar Maria von Beetzen.

 

Upptäck mer